Rosí se Vám okna? Víme jak na to!

01.01.2018

Máte problémy s rosením oken? Nacházíte v chladných měsících na parapetech vodu? Víme jak na to...

Rosení oken je způsobeno kondenzací vlhkosti na vnitřní straně skel (tzv. zasklení) a rámech. Voda z oken stéká na vnitřní parapet a zapříčiňuje navlhání ostění, tvorbu plísně, opadávání maleb a při nadměrném provlhání i opadávání omítek.

Kondenzace vlhkosti je fyzikální jev, při kterém dochází k ochlazování oken a dveří zvenčí, přičemž vlhkost vzduchu uvnitř místnosti nebo budovy kondenzuje na vnitřní straně skla, rámu nebo křídla oken a dveří. 

Tomuto nežádoucímu stavu lze předejít zvýšením povrchové teploty vlhnoucích a rosících se oken a dveří a zároveň snížením vlhkosti vnitřního vzduchu pod 50%. 


Pokojové květiny dokáží vyprodukovat 5-10 g H2O/hod. 


Nejvíce se rosení objevuje v místnostech s:

 • vyšší vlhkostí než 50% (např. koupelny, kuchyně), 
 • nedostatečným vytápěním (půda, sklep), 
 • nedostatečnou výměnou vzduchu.

Je dobré si uvědomit, že vlhkost se v domácnosti tvoří i při pouhé činnosti organismu. Abyste snížili vlhkost v domácnosti je vhodné:

 • pravidelně větrat,
 • udržovat vlhkost max. 50%,
 • udržovat vyšší teplotu než 21°C,
 • nesušit prádlo v bytě,
 • zapínat digestoř při vaření,
 • zavírat dveře do koupelny při koupání a po koupeli vyvětrat nebo alespoň zapnout ventilátor,
 • zajištění cirkulace vzduchu od topného tělesa, které by mělo být umístěno pod oknem,
 • odstavení nábytku od stěn (mezera mezi stěnou a nábytkem by měla být alespoň 5 cm široká).

Víte, že vlivem dýchání člověka se uvolňuje 50-100 g H2O/hod?


Jak vyřešit problém s rosením?

Důležité je pravidelné větrání. Větrat by se mělo krátce, ale intenzivně 3 x denně po dobu 5-8 minut. Zamezí se tak větší tepelné ztrátě a nedojde k prochlazení předmětů a stěn uvnitř místnosti, pouze se vymění vzduch a vlhkost se tak dostane ven.

Pokud však problém s rosením neustoupí, je na místě obrátit se na odborníky. Řešením by pro vás mohla být výměna skla. U velmi starých plastových oken i eurooken může docházet k rosení uvnitř skel, které je způsobeno špatnou izolací dvojskla. Sklo tak ztratilo své původní vlastnosti a je potřeba ho vyměnit. 

Dnešní technologie již umožňují výrobu vysoce izolačních dvojskel, ale i izolačních trojskel, které zajišťují zesílenou tepelnou izolaci, zvukově izolační, bezpečnostní a protisluneční funkci. Naši technici vám poradí s výběrem správného skla dle vašich konkrétních potřeb. 

VYUŽIJTE NAŠE SLUŽBY!

I nová okna a dveře vyráběné moderními technologiemi mohou podléhat rosení. Jsou utěsněny kvalitním silikonovým těsněním, které zamezuje zatékání vody, profukování vzduchu a tím i úniku tepla. Zároveň však zabraňují i výměně vzduchu a úniku vlhkosti z místnosti. Dostatečným řešením je funkce mikroventilace. Klika se posune do tzv. čtvrté polohy, díky které se křídlo okna oddálí od rámu cca 3 mm. Sníží se zvukotěsnost, ale dochází k proudění vzduchu.


Větrejte 24 hodin denně pomocí větrací klapky REGEL-air®


Nabízíme dodání a montáž samoregulačních větracích klapek do nových i stávajících oken. Klapky neubírají na zvukotěsnosti oken, ale vlhkost může průběžně unikat ven z místnosti. 

Montáž se provádí do falcu mezi rámem a křídlem bez jejich poškození! Instalace je vhodná pro plastová, hliníková okna, tak eurookna. 

Systém větracích klapek REGEL-air® tak umožňuje automatické větrání 24 hodin, které zamezí tvorbě plísní a vlhkosti.